Praca nad Filozofią wolności

Na czym polega wolność? Jak być wolnym we współczesnym świecie? Jak pozostać wolnym, będąc jednocześnie dobrym rodzicem, pracownikiem, obywatelem? Czy religia ogranicza wolność? Uznaliśmy, że poszukiwanie odpo­wiedzi na te i podobne pytania dotyczące jednego z najważniejszych dla współczesnego człowieka za­gad­nień jest zadaniem, któremu warto poświęcić siły i czas.

Od kilku lat nasza grupa pracuje nad Filozofią wolności, w której Rudolf Steiner przedstawił drogę rozwoju do wolności współczesnego człowieka. Etapem na tej drodze jest rozwinięcie myślenia – niepowtarzalnej i wyjątkowej ludzkiej zdolności. Podążając drogą wskazaną przez Steinera, zauważa się, że myślenie można uniezależnić od docierających z zewnątrz postrzeżeń zmysłowych. Można rozwinąć całkowicie wewnętrzną aktywnośc myślową niezależną od otaczającego świata zewnętrznego i zwiazanych z nim przeżyć - czyste myślenie. Istotne jest przy tym nie zamknięcie się w sobie i wzmaganie własnej inteligencji oraz wyżywanie jej w tworzeniu wyobrażeń, lecz rozwijanie świadomości prawdziwie własnej czynności, jaką coraz bardziej staje się wówczas myślenie. Można tego stopniowo doświadczyć w trakcie pracy nad Filozofią wolności. Staramy się rozwijać to przeżycie dzięki własnej pracy poznawczej. Zdobyte doświadczenia stają się zachętą do dalszej wędrówki, do odkrywania kolejnych tajem­nic na drodze ku wolności.

Praca nad Filozofią wolności stała się impulsem do zajęcia się tematem „żywego myślenia” jako nowego, moż­liwego dla współczesnego człowieka etapu w rozwijaniu myślenia, a tym samym poznaniu świata - są temu poświęcone coroczne lipcowe Spotkania Masłowickie, a także szereg innych inicjatyw podejmowanych przez Warszawską Grupę Studyjną.

Spotkania odbywają się dwa razy raz w miesiącu, każde trwa dwie godziny.



Korzystamy z Filozofii wolności wydanej przez Wydawnictwo Spektrum w tłumaczeniu Jerzego Prokopiuka.
Warszawska Grupa Studyjna